صفحه اصلی > گردشگری سلامت 
گردشگری سلامت

توریسم درمانی در یک نگاه


 توریسم درمانی رشته ای از توریسم است که امکان ارائه خدمات پزشکی را ضمن خدمات توریستی به خارجیان فراهم می آورد. مهمترین قطبهای توریسم درمانی کشورهایی نظیر هندوستان، سنگاپور، تایلند و فیلیپین هستند و ایران نیز از قابلیتهایی برخوردار است که می تواند جایگاه ممتازی در توریسم درمانی جهان بیابد. بنابر این به عنوان جنبه ای از صادرات خدمات محسوب می گردد.

 


 توریسم درمانی یا مسافرت درمانی و بنا به قولی توریسم سلامت مسافرتی است به دیگر کشورها برای قرار گرفتن تحت عمل جراحی، انواع مراقبت های پزشکی و دندانپزشکی، عمل های زیبایی، بهره مندی از عوامل سلامت بخش طبیعی نظیر چشمه های آب معدنی و ... این اصطلاح برای اولین بار توسط آژانس های مسافرتی و رسانه ها با مشاهده جوامعی که رشد سریعی در جلب جهانگردان و به ویژه مسافران متقاضی معالجه و درمان داشتند، عمومیت یافت این کسب و کار همچنان در حال رشد است و منافع قابل ملاحظه ای را عاید آن کشورهایی نموده است که پتانسیل خود را در این راستا به کار گرفته اند.


 توریسم درمانی، صرفا ارائه خدمات پزشکی نیست بلکه بر این منطق استوار است که معالجات پزشکی در کنار استراحت و فراغت و سیاحت ناشی از یک مسافرت خارجی می تواند به تسریع بهبود و سلامت افراد انسانی مساعدت نماید. نظر به سطح بالای علم پزشکی و توانمندی کشور ایران در ارائه خدمات درمانی و پتانسیل موجود در این زمینه و خصوصا تجربه ای قوی در درمان و معالجات سخت از یک سو و برخورداری سرزمین ایران از جاذبه های طبیعی و سیاحتی بسیار ضروری است که برنامه و استراتژی تقویت و سودمندی صنعت و کسب و کار توریسم درمانی در یک همکاری مشترک میان سازمان میراث فرهنگی، وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و سازمان توسعه تجارت ایران تنظیم و تدوین گردد بلکه گامی دیگر  در راستای معرفی ایران  به عنوان یک قطب توانمند علمی و به ویژه علم پزشکی در جهان برداشته شود.


 وجود طبیعت چهار فصل در کشور ایران همراه با آبهای گرم و معدنی جایگاه این رشته از صنعت توریسم را نسبت به سایر رشته ها ارتقاء می دهد.

 

انواع خدمات قابل ارائه به گردشگران سلامت:


گردشگری پزشکی:


 به گردشگری به منظور درمان یک بیماری یا عمل جراحی، تحت نظارت پزشکی در مراکز درمانی یا بیمارستانها ( به طور متوسط دو هفته) اطلاق می شود و ممکن است بیمار پس از آن برای دوره نقاهت نیاز به اقامت در چشمه های معدنی و استراحتگاهها و ... برای کمتر از یک سال داشته باشد. اقدامات درمانی شامل موارد زیر می گردد:

 


سرپایی: کلیه خدماتی پیشگیری، بررسی سلامت (check up)، تشخیصی، انجام امور پاراکلینیکی و درمان به بیماران در کمتر از 6 ساعت ارائه می شود.


بستری: کلیه خدماتی که با بستری بیش از 6 ساعت ارائه می شود.


گردشگری درمانی طبیعی:


به گردشگری برای بهبود یک بیماری یا گذراندن دوره نقاهت، تحت نظارت و مداخله پزشکی با استفاده از منابع طبیعی مانند چشمه های آب گرم، دریاچه نمک، لجن طبی، شنزارهای رادیو اکتیو و یا درمان در آب و هوای خاص اطلاق می شود.


گردشگری تندرستی، رفاهی و یا پیشگیری:
مسافرت به دهکده های سلامت و مناطق دارای چشمه های آب معدنی و آب گرم (اسپاها) برای رهایی از تنش های زندگی روزمره و تجدید قوا بدون مداخله و نظارت پزشکی (در مواردی، گردشگر بیماری جسمی مشخصی) را گردشگری تندرستی می گویند.

 

 

 

توریسم درمانی در بیمارستان محب مهر


یکی از واحدهای اداری بیمارستان محب مهر، واحد روابط بین الملل می باشد. در واقع بیمارستان محب مهر اولین مرکز درمانی دارای واحدی مجزا به این نام در کشور به شمار می آید که طی ارزیابی های صورت گرفته توسط وزارت بهداشت و معاونت درمان موفق به کسب مجوز نیز گردیده است. از سال 2004 و پس از افزایش مراجعین خارجی به این مرکز واحد روابط بین الملل به منظور خدمت رسانی و افزایش رضایتمندی بیماران خارجی و رفاه حال آنان شکل گرفته است. تفاوت ارز و کیفیت بالای خدمات پزشکی از جاذبه‌های درمانی ایران و بیمارستان محب برای خارجی‌ها و به ویژه کشورهای منطقه از جمله آذربایجان، عراق، افغانستان، ترکیه، عمان و تاجیکستان بوده که در سال های اخیر با توجه به اینکه کیفیت خدمات ارائه شده در بيمارستان محب طبق استانداردهاي روز دنيا بوده (از طريق مديريت نوين امکانات و تجهيزات)، این بیمارستان به يک مرکز معتبر تبدیل گشته و بیماران بسیاری از کشورهای تایلند، کنیا و هند براي درمان بيماري هاي کليه و مجاری ادراری، قلب و عروق، ارتوپدي، جراحي هاي عمومي، زنان ، پیوند کلیه، ارتوپدی و جراحی های  به این مرکز مراجعه می نمایند.


 این مرکز تمامی امور مربوط به درمان بیماران خارجی را از قبل از ورود آنها به کشور تا زمان ترخیص آنان از بیمارستان اداره و تسهیل می نماید.


بیماران بین الملل ازطرق مختلفی با بیمارستان محب مهر آشنا می شوند. وب سایت بیمارستان، رابطین مختلف (که می تواند پزشک، شخص خاص و یا یک شرکت باشد) وهمچنین مشتریان وفادار از منابع معرفی بیمارستان به شمار می آیند. طریقه مراجعه آنها نیز به دو صورت است: در حالت اول بیمار بدون هماهنگی قبلی با واحد روابط بین الملل و به طور مستقیم به بیمارستان مراجعه می کند و سپس با اعضای این واحد آشنا و همراه می شود. در حالت دوم بیماران با ارسال مدارک و سوابق پزشکی خود از طریق ایمیل با واحد روابط بین الملل مرتبط شده و پس از ابلاغ نظریه پزشک به آنان سایر مراحل ائم از اخذ ویزا ، بلیط و ... تسهیل گشته و بیمار و همراهانش به کشور می آیند. آنان در بدو ورود با اعضای این واحد آشنا شده و مورد استقبال و خوش آمدگویی قرار می گیرند و بدین ترتیب قدم به قدم در تمامی مراحل درمانی توسط کارشناس توریسم درمانی همراهی می شوند.

 


 در تمامی مدتی که می بایست بیمار در بیمارستان بستری باشد، کارشناسان توریسم درمانی به طور روزانه به وی مراجعه کرده و از مناسب بودن شرایط او اطمینان حاصل می نمایند. در این زمان چنانچه بیمار به چیز خاصی احتیاج داشته باشد آن را با کارشناس توریسم درمانی در میان می گذارد و یا چنانچه بیمار، پرستاران و پزشک نیاز به ترجمه داشته باشند به کمک کارشناس توریسم درمانی با هم ارتباط برقرار می کنند و بدین ترتیب کلیه امور مربوط به پروسه درمانی یک بیمار خارجی توسط این واحد تسهیل می گردد.

 


 پس ازگذشت تقریبا دو هفته از زمان ترخیص بیمار، کارشناس توریسم درمانی با وی تماس می گیرد و جویای حال او می شود و چنانچه بیمار در مورد وضعیت فعلی خود یا مثلا نحوه مصرف دارو و ... سوالی داشته باشد، کارشناس توریسم درمانی آن را با پزشک معالج بیمار در میان گذاشته و سپس پاسخ پزشک را به او ابلاغ می نماید که به این کار در اصطلاح مانیتورینگ گفته می شود.

 

 

 

خدمات قابل ارائه به بیماران خارجی


1.    پذیرش مجزا برای بیماران خارجی.


2.    مترجم مستقر در بیمارستان به زبانهای انگلیسی، ترکی استانبولی، آذری و عربی.


3.    پزشک متخصص و مخصوص بیماران خارجی و مستقر در کلینیک.


4.    امکان جوابدهی به ایمیل و تماسهای بیماران به صورت آنلاین.


5.    دسترسی به اینترنت در زمان بستری.


6.    دسترسی به فیلم به زبانهای اصلی و دستگاه پخش دی وی دی در اتاقهای بیماران.


7.    ارائه منوی غذاهای هندی، آذری و عربی.


8.    هدیه ای جهت یادبود در زمان ترخیص به بیماران خارجی.

 
 این مرکز تمامی امور مربوط به درمان بیماران خارجی را از قبل از ورود آنها به کشور تا زمان ترخیص آنان از بیمارستان اداره و تسهیل می نماید.

 

 

 


 


مسئول واحد : شکوفه دهکردی


شماره تماس واحد :  88644626


آدرس ایمیل : international@mohebmehrhospital.com

 


تجربه بیماران
تجربه بیماران تجربه بیماران از بیمارستان محب مهر
 پرسش و پاسخ
پرسش و پاسخ سوالات خود را از ما بپرسید
آخرین رویداد

روز چپ دست ها

زمان : 22 مرداد

مکان : آمفی تاتر بیمارستان

توضیحات بیشتر
محب مهر

"بیمارستان محب مهر ، بیمارستانی فوق تخصصی است که در جهت ارتقاء سطح سلامت جامعه، خدمات درمانی را با کیفیت مطلوب، در محیطی ایمن و مبتنی بر همدلی، احترام، پاسخگویی مهربانانه و بر گرفته از آخرین دستاوردهای علمی ارائه می نماید."

محب مهر هیچ سهامداری ندارد و در سال 1389 جایزه کارآفرین برتر در بخش خدمات را به خود اختصاص داده است.