بهداشت دست
 

بهداشت سبز

آیا میدانید...

در همین لحظه 1500 باکتری روی دست شما زندگی می کند؟؟

 

نشَستن دست ها بلای جانتان می شود

هر قدر هم که بدانید شستن دست ها هزار و یک فایده داردو شما را از بیماری ها دور می کند. ممکن است تنبلی با عجله یا هر دلیل دیگری مانع از انجام این کار شود.

اما اگر با یک تصویر میکروسکوپی از دست های نشسته خود روبرو شوید، به احتمال زیاد نظرتان عوض می شود.

شستن دست ها یک عمل ساده و کم ارزش به نظر می آید و در واقع تا زمانی که عفونت های جدید بروز نکند و یا بطور مثال طغیان آنفولانزا در کار نباشد زیاد به آن توجه نمی شود.

این درحالی است که این عمل ساده، سلاح با ارزشی برای پیشگیری از بیماری های عفونی به حساب می آید. دست شاید تمیز به نظر بیاید، اما از همه جا میکروب جذب می کند. دست زدن به مواد غذایی، لمس کردن لوازم مشترک از جمله دکمه سانسور، نرده های پله، دستگیره در، صفحه کلید، تلفن و ... همه ما را در معرض ابتلا به عفونت های مختلف قرار می دهد، اما با شستن صحیح و کامل دست ها می توانیم بیشتر ارگانیسم های عفونی را از بین برده و خطر ابتلای خود و دیگران را به عفونت کاهش دهیم اهمیت دست ها در انتقال عفونت های بیمارستانی کاملاً مشخص است مهمترین عامل انتقال عفونت در بیمارستان دست های آلوده می باشد از طریق شستن دست ها به طریق صحیح، خطر انتقال عفونت ها به حداقل می رسد، عفونت های بیمارستانی یک مشکل جدی مراکز بهداشتی درمانی می باشند و هر ساله هزینه های زیادی را به بیماران و مراکز بهداشتی درمانی تحمیل می کند بیش از یک میلیارد و چهارصد میلیون نفر در سراسر جهان روزانه با عفونت های بیمارستانی درگیر هستند در کشورهای توسعه یافته حدود 10 درصد بیماران بستری در بیمارستان و 23 درصد بیماران بستری در ICU به عفونت بیمارستانی مبتلا می شوند. در کشورهای در حال توسعه به علت کمبود پرسنل و تجهیزات و ازدحام بیش از حد بیماران این عفونت ها شایعتر می باشد. شستن دست می تواند تا 80 درصد عفونت های بیمارستانی را کاهش دهد متأسفانه در بسیاری اوقات این عمل ساده به صورت ناقص انجام شده و در واقع قسمت هایی از دست بدرستی یا هیچگاه شستشو نمی شوند بنابراین شستشوی صحیح دست ها بهترین راه پیشگیری از انتقال عفونت های بیمارستانی است باید توجه کرد که پوشیدن دستکش به هیچ عنوان جایگزین شستشوی دست نمی گردد شستن دست ها زنجیره انتقال عفونت از بیمار به پرستار و بالعکس و همچنین از پرسنل به سایر همکاران و از بیمار به بیمار را قطع می کند.

 

 

بهداشت دست

 

1- قبل از تماس با بیمار:

چه وقت، قبل از تماس با بیمار دست هایتان را تمیز کنید. مثال: دست دادن، کمک به بیمار برای حرکت، معاینه بالینی

 

2- قبل از اقدام به کار آسپتیک:

چه وقت، قبل از اقدام به کار آسپتیک دست هایتان را تمیز کنید مثال: مراقبت دهان و دندان، آسپیراسیون ترشحات تنفسی، پانسمان زخم، گذاشتن کاتتر، آماده کردن غذا، دادن دارو

 

3- بعد از تماس با مایعات بدن بیمار:

چه وقت، بلافاصله پس از تماس با مایعات بدن بیمار و بعد از درآوردن دستکش، دست هایتان را تمیز کنید. مثال: مراقبت دهان و دندان، آسپراسیون، ترشحات تنفسی، خون گیری و کار با نمونه های خونی آزمایشی و جابجایی نمونه های ادرار و مدفوع، جابجایی مواد زاید

 

4- بعد از تماس با بیمار:

چه وقت، پس از لمس بیمار یا محیط اطراف بیمار دست هایتان را تمیز کنید. مثال: دست دادن، کمک به بیمار برای حرکت، معاینات بالینی بعد از تماس با محیط اطراف

 

5- بعد از تماس با محیط اطراف بیمار:

چه وقت، بعد از تماس با هر یک از وسایل اطراف بیمار حتی بدون تماس با خود بیمار دست هایتان را تمیز کنید. مثال: تعویض ملحفه های تخت، تنظیم سرعت تزریق وریدی.

 

هر یک از مراحل زیر را در هر سمت 5 بار تکرار نمایید:

 

بهداشت دست

 

پس از شست و شوی دست ها با آب و صابون، دست های خود را با استفاده از محلول های ضدعفونی کننده به روش فوق به مدت 20 تا 30 ثانیه ضدعفونی نمایید.

 

آخرین رویداد

مانور بحران

زمان : 22 دی

مکان : بیمارستان محب مهر

اطلاعات بیشتر
محب مهر

"بیمارستان محب مهر ، بیمارستانی فوق تخصصی است که در جهت ارتقاء سطح سلامت جامعه، خدمات درمانی را با کیفیت مطلوب، در محیطی ایمن و مبتنی بر همدلی، احترام، پاسخگویی مهربانانه و بر گرفته از آخرین دستاوردهای علمی ارائه می نماید."

محب مهر هیچ سهامداری ندارد و در سال 1389 جایزه کارآفرین برتر در بخش خدمات را به خود اختصاص داده است.