بای پس معده
 

بای پس معده

چاقی بسیار شدید فرد را مستعد به انواعی از اختلالات مرضی می کند.  بیماری های عروق کرونر، فشار خون، دیابت نوع بالغین، آرتروز در مفاصل، تنگی نفس، بیماری های کیسه صفرا، تخمدان پلی کیستیک و قاعدگی های غیر طبیعی، سرطان های (رحم، پروستات، کولون، رکتوم، پستان)، ریفلاکس مری، بالا رفتن فشار مغز، میگرن و فوت های ناگهانی
کاهش وزن در عمل بای پس از روش های دیگر سریع تر است و در افرادی که رژیم های غذایی محدود کننده در آنها کاربرد ندارد و کاهش وزن در آنها با شکست مواجه شده است بهترین روش درمانی جایگزین است. در بیماران دیابتی عمل جراحی بای پس به میزان 90 – 80 درصد بهبودی ایجاد نموده و مرگ و میر ناشی از آن را کاهش می دهد. در بیمارانی که مبتلا به چربی خون و فشار خون هستند 90 – 65 درصد بهبودی دیده شده است.


به علت اینکه باقیمانده معده شما در شکم نگه داشته لذا عمل جراحی قابل برگشت است.

عمل جراحی انجام شده برای شما با لاپاراسکوپ باعث کوتاه شدن مدت بستری می شود و پاسخ بدن در بهبودی بالا میرود و عوارض روش باز مانند عفونت زخم، فتق، چسبندگی و ... در آن کمتر دیده می شود.


تغذیه پس از عمل جراحی


از آنجا که پس از عمل جراحی معمولاً اشتها به غذا تا مدتی از بین میرود لذا به رژیم توصیه شده کاملاً توجه نمایید.   


پس از جراحی چاقی معده شما به حجم 30 – 15 سی سی کاهش می یابد (کمتر از نصف فنجان) لذا ضروری است از مصرف حجم های بیش از مقدار فوق در هر وعده غذایی خودداری نمایید. تا دچار درد و تهوع و برگشت غذا از مری به دهان نشوید.


در دو هفته اول پس از عمل شما تنها مجاز به مصرف مایعات صاف کم کالری نظیر آب، آبمیوه رقیق، سوپ صاف شده، شیر و ماست کم چرب می باشید. این امر به منظور پیشگیری از عوارض در معده جراحی شده شما می باشد. در دو هفته دوم پس از عمل غذاهای نیمه جامد پر پروتئین نظیر سوپ میکس شده، عدسی و سفیده تخم مرغ آب پز توصیه می شود.


در هفته های بعد از مصرف غذاهای چسبنده و خمیری خودداری کنید تا مشکلی در عبور غذا از ناحیه عمل پیدا نکنید. 


همراه غذا هرگز مایعات ننوشید تا از سندرم دامپینگ جلوگیری شود.


مصرف غذا با حجم کم حدود 2 قاشق غذاخوری و ترجیحاً به آرامی انجام گردد و هر لقمه غذا را حداقل 40 – 30 بار خوب بجوید.


مراقبت از زخم


شما 24 ساعت بعد می توانید استحمام نموده و محل زخم های بخیه شده نیاز به پانسمان مجدد ندارد. محل خروج درن پس از استحمام چنانچه دارای ترشحی بود لازم است توسط گاز بتادینه شده پانسمان شود.

 


در صورت بروز مشکلات ذیل در محل زخم های پوستی پزشک یا کادر پرستاری خود را در جریان بگذارید : 

 

خونریزی یا خروج هر گونه مایع از محل زخم، خونریزی به گونه ای که بیش از یک گاز استریل خونی شود.


باز شدن زخم های بخیه شده


دردناک، قرمز شدن و یا تورم محل زخم های پوستی


لازم به ذکر است از زخم محل درن ممکن است ترشح مختصر خارج شود و نیز ایجاد دلمه (مواد فیبرینی سفید رنگ) در محل زخم درن طبیعی بوده و علامت عفونت زخم نمی باشد.

 


مراقبت های عمومی


در صورت بروز موارد ذیل مراجعه به اورژانس بیمارستان ضروری است

 

  • تب بیشتر از 37.8 درجه سانتی گراد      
  • عدم دفع مدفوع و گاز      
  • کاهش حجم ادرار      
  • تهوع و استفراغ بیش از حد      
  • درد شدید شکم که به مسکن های تجویز شده پاسخ ندهد      
  • تنگی نفس ناگهانی یا احساس سنگینی در قفسه سینه       
  • پیاده روی حداقل 8 ساعت در روز برای شما ضروری بوده و از ترومبوز (لخته شدن خون) در وریدهای عمقی ساق پا پیشگیری نموده و خطر آمبولی ریه را به حداقل می رساند.      
  • جوراب واریس حداقل تا زیر زانو برای 4 هفته باید پوشیده شود.      
  • احساس سرگیجه موقع بلند شدن، ناشی از بلند شدن ناگهانی است. با حرکت دادن اندام ها قبل از بلند شدن و نیز مصرف مایعات کافی می توان از این احساس سرگیجه و سیاهی رفتن چشم جلوگیری نمود.      
  • احساس ضعف مربوط به عدم مصرف غذا بوده و بزودی بدن شما خود را با این حالت تطبیق خواهد داد. برای رفع این احساس ضعف نیاز به مصرف مواد غذایی (بجز رژیم توصیه شده توسط پزشک) نبوده و با چند دقیقه استراحت رفع خواهد شد. لازم به ذکر است که با احساس ضعف هورمون های استرس آزاد شده توسط بدن شما عمل لیپولیز یا اصطلاحاً سوزاندن چربی های اضافی بدن را شروع نموده و منجر به کاهش وزن شما خواهد شد. سایر فعالیت های بدنی نظیر انجام فعالیت های شخصی از همان روز ترخیص بلامانع بوده و فعالیت های روزانه از قبیل رانندگی 7 – 3 روز پس از عمل بلامانع می باشد.

 

داروها 


شما ممکن است از قبل از عمل بعلت بیماری های زمینه ای نظیر دیابت و فشارخون داروهایی را مصرف نمائید. در بسیاری از موارد نیاز به داروها کمتر شده یا ممکن است اصلاً نیاز به مصرف دارو از بین برود لذا مشاوره با پزشک معالج ضروری می باشد.


معمولاً پس از عمل جراحی بای پس داروهای ذیل برای شما تجویز می شود. 


هپارین به صورت تزریق زیر جلدی (تا یک هفته هر 12 ساعت) که قبل از ترخیص توسط کادر پرستاری به شما آموزش داده می شود. این دارو جهت جلوگیری از خطر لخته شدن خون در وریدهای عمقی ساق پا تجویز می شود.   

 


داروهای مسکن


مصرف روزانه یک عدد کپسول مولتی ویتامین مینرال برای رفع نیازهای شما از یک هفته بعد از عمل ضروری می باشد.


داروی یورسوبیل 600 میلی گرم روزانه برای پیشگیری از ایجاد سنگ های کیسه صفرا در حین کاهش وزن سریع در افرادی که قبلاً جراحی کیسه صفرا انجام نداده اند.(از یک هفته پس از عمل و تا 6 ماه به صورت یک ماه در میان)


رژیم غذایی


رژیم غذایی شما در دو هفته اول مایعات صاف کم کالری می باشد که شامل آب، آبمیوه رقیق شده با آب، چای کمرنگ، آب سوپ، شیر کم چرب و ماست کم چرب می باشد. در مصرف مایعات صاف شده باید به نکات زیر توجه داشته باشید:مایعات بایستی بتدریج و با نی و یا به صورت مزه مزه نوشیده شود. نوشیدن به صورت جرعه جرعه مانند قبل از عمل سبب شکم درد و تهوع و استفراغ می گردد. حجم مایعات در هر بار مصرف بایستی حدود نصف فنجان باشد. میزان مصرف روزانه مایعات بایستی حدود 1.5 لیتر باشد.

 


عوارض جراحی بای پس معده


کم خونی، کمبود ویتامین ها و برخی مواد معدنی در کمتر از 5 درصد موارد بعلت عدم مصرف کپسول های مولتی ویتامین مینرال و عدم مراجعه و انجام آزمایشات دوره ای دیده می شود.


آمبولی ریه که عارضه ای نادر در این جراحی می باشد.


خونریزی و عفونت زخم


استفراغ مکرر که معمولاً به دلیل خوب نجویدن غذا و عدم رعایت موارد دستور داده شده می باشد. در صورت ادامه استفراغ مراجعه به پزشک ضروری می باشد.


سنگ صفراوی در 36 درصد موارد 6 ماه پس از جراحی ایجاد می شود که با مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک قابل پیشگیری می باشد.      


مراجعه بعدی


ویزیت مجدد توسط پزشک معالج به شما اعلام خواهد شد که معمولاً 10 – 7 روز پس از عمل جراحی می باشد.

 

آخرین رویداد

مانور بحران

زمان : 22 دی

مکان : بیمارستان محب مهر

اطلاعات بیشتر
محب مهر

"بیمارستان محب مهر ، بیمارستانی فوق تخصصی است که در جهت ارتقاء سطح سلامت جامعه، خدمات درمانی را با کیفیت مطلوب، در محیطی ایمن و مبتنی بر همدلی، احترام، پاسخگویی مهربانانه و بر گرفته از آخرین دستاوردهای علمی ارائه می نماید."

محب مهر هیچ سهامداری ندارد و در سال 1389 جایزه کارآفرین برتر در بخش خدمات را به خود اختصاص داده است.