هیسترکتومی
 

هیسترکتومی


عمل هیسترکتومی (برداشتن رحم) به سه روش انجام می گیرد: 

1- روش باز: که در این روش جدار شکم به صورت طولی یا عرضی در حدود 10-8 سانتی متر برش داده می شود و رحم از طریق این برش خارج می گردد.

2- روش بسته: در این روش 3-4 عد سوراخ کوچک 5 تا 10 میلی متری بر روی شکم ایجاد شده و با استفاده از دوربین ویدئویی و ابزارهای مناسب اینکار عمل جراحی به طریق بسته انجام و رحم نیز به صورت تکه تکه از طریق همین سوراخ ها خارج می گردد.

3- روش واژینال (از طریق واژن): در زنانی که زایمان های متعدد داشته و مقداری افتادگی رحم دارند و واژن آن ها نیز گشاد است می توان رحم را کلاً بدون برش جدار شکم و فقط از طریق واژینال خارج نمود.

شایع ترین علت هیسترکتومی وجود فیبروم های علامتدار رحم می باشد. حتی در رحم های بسیار بزرگ که تا یک کیلوگرم وزن دارند نیز می توان عمل را به روش لاپاراسکوپی (بسته) انجام داد.

 

علائم و نشانه ها:

دردهای شکمی، سقط های مکرر، دردهای شدید در زمان قاعدگی، خونریزی های بین دو قاعدگی 

1- مراقبت از محل زخم

چه در روش باز یعنی لاپاراتومی و چه در روش بسته محل زخم باید حتماً خشک نگهداشته شود تا از رشد میکروب ها جلوگیری شود پانسمان روی زخم بعد از 24 تا 48 برداشته می شود و زخم باز و خشک نگهداشته می شود.

وجود پانسمان مرطوب از رسیدن هوا به زخم جلوگیری نموده و محیط را به علت وجود گرما و رطوبت جهت رشد میکروب ها مستعد می سازد.

معمولاً بخیه ها خود به خود جذب می شود و اگر قابل جذب نباشد بنا به دستور پزشک می توان آن را در زمان تعیین شده کشید ترشحات آبکی و خونالود در افراد چاق ممکن است از محل زخم وجود داشته باشد که معمولاً با رعایت همین نکات بهبود می یابد.

جواب پاتولوژی حتماً به جراح نشان داده شود تا از عدم وجود بیماری بدخیم و ... اطمینان حاصل می گردد.

 

2- مصرف آنتی بیوتیک

امروزه با تجویز آنتی بیوتیک در اتاق عمل و قبل از شروع می توان از بروز عفونت پیشگیری نموده و حتی دیگر نیازی به تجویز آنتی بیوتیک به بیمار نمی باشد مگر در موارد خاص 

3- اگر شکم باز شده باشد تا شش هفته باید از فعالیت سنگین اجتناب شود در موارد لاپاراسکوپی هیچگونه استراحتی معمولاً به بیمار داده نمی شود و بعد از چند روز تا یک هفته در محل کار خود می تواند حاضر شود.

4- استحمام از روز دوم بعد از عمل بلافاصله بعد از برداشتن پانسمان به صورت روزانه انجام می گیرد و بهتر است بعد از حمام محل زخم با سشوار کاملاً خشک شود.

5- داروهای مسکن (بیشتر ژلوفن و مفنامیک اسید) شیاف مقعدی دیکلوفناک و همچنین داروهای لازم جهت بهبود نفخ و یبوست بیمار تجویز می گردد.

چهار تا شش هفته بعد از عمل باید از روابط جنسی اجتناب گردد. در صورت برداشته شدن هر دو تخمدان بلافاصله چند روز بعد از عمل علائم یائسگی مانند گر گرفتگی و تعریق و ... مشاهده می شود که معمولاً پیاده روی و مصرف کلسیم برای جلوگیری از پوکی استخوان توصیه می شود و از داروهای هورمونی مگر در صورت نیاز شدید استفاده نمی شود جواب پاتولوژی حتماً باید به پزشک معالج نشان داده شود تا از عدم وجود بیماری بدخیم و ... اطمینان حاصل گردد. بعد از هیسترکتومی احتمال ایجاد سرطان تخمدان بسیار کمتر از افراد دیگر که هیسترکتومی نشده اند می باشد و اگر دهانه رحم کاملاً برداشته شده باشد فقط معاینه سالانه جهت بررسی از عدم وجود سرطان های خود واژن- ولو (ناحیه تناسلی خارجی) و نیز تخمدان به عمل می آید خارج نمودن رحم اصولاً نباید تأثیری در کیفیت زندگی و فعالیت جنسی زنان داشته باشد و در صورت هر گونه نگرانی و یا مشکلی حتماً باید با پزشک معالج خود مشورت نماید بعد از عمل در صورت وجود هر کدام از علائم زیر باید به پزشک خود اطلاع دهید: تب، درد شکم، عدم دفع گاز و مدفوع، تهوع و استفراغ طول کشیده، خونریزی واژینال، طپش قلب و افت شدید فشار خون، اسهال، ترشحات بدبو از محل زخم یا واژن، بیرون زدگی توده (فتق) از محل عمل درد پهلوها، وجود خون در ادرار، حجم ادرار و هرگونه درد شکم شدید (گاهی اپاندیسیت در دوره بعد از عمل با درد ناشی از عمل اشتباه می شود.)

 

به طور مرتب راه بروید.

به مدت 3 هفته رانندگی نکنید.

اشیا سنگین تر از یک گالن شیر را بلند نکنید.

کارهای سبک منزل بلامانع است.

برای بالا و پایین آمدن از پله از پزشک خود سؤال کنید.

از کارهای سنگین منزل و ورزش هایی چون وزنه زدن، دو و پیاده روی سنگین که سبب تنفس سخت بپرهیزید.

از گذاشتن تامپون داخل واژن و دوش واژینال نیز تا 6 هفته پس از جراحی بپرهیزید.

هنگام سرفه یا عطسه محل برش جراحی را با قرار دادن یک بالش بر روی آن حمایت نمایید.

مدت 3 روز از خوردن غذاهای نفاخ چون حبوبات، پلو و خورش، میوه خام، سبزی خام، آب میوه خام و آب میوه های صناعی مثل سن ایچ و ... بپرهیزید.

سعی کنید غذاهای سبک در حجم کم مصرف کنید.

وعده های میان غذای سالم در طول روز داشته باشید.

آب به میزان فراوان مصرف کنید حداقل 8 (در صورت نداشتن محدودیت) در روز تا از یبوست جلوگیری نماید.

برای جلوگیری از یبوست از روغن زیتون، آلو و انجیر خشک خیس کرده استفاده نمایید.

آخرین رویداد

مانور بحران

زمان : 22 دی

مکان : بیمارستان محب مهر

اطلاعات بیشتر
محب مهر

"بیمارستان محب مهر ، بیمارستانی فوق تخصصی است که در جهت ارتقاء سطح سلامت جامعه، خدمات درمانی را با کیفیت مطلوب، در محیطی ایمن و مبتنی بر همدلی، احترام، پاسخگویی مهربانانه و بر گرفته از آخرین دستاوردهای علمی ارائه می نماید."

محب مهر هیچ سهامداری ندارد و در سال 1389 جایزه کارآفرین برتر در بخش خدمات را به خود اختصاص داده است.